Developed by JoomVision.com

tytulnumer 1 tytulnumer 1

tytulnumer 2 tytulnumer 2

tytulnumer 1 tytulnumer 1

tytulnumer 2 tytulnumer 2

Mejszagoła

PDFDrukujEmail

Mejszagoła to jedna z najstarszych miejscowości na Wileńszczyźnie, położona ok. 30 kilometrów od Wilna, przy trasie z Wilna do Rygi. Ludność polska stanowi tu ok. 70%.

Polska szkoła w Mejszagole została założona w 1773 roku czyli w czasach Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie mieści się w budynku zbudowanym w 1939 roku jako jedna ze szkół ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy oraz nauczyciele mejszagolskiej szkoły mówią, że nie czują się Polonią tylko Polakami. Szkoła poprzez bardzo niskie wsparcie finansowe ze strony władz litewskich boryka się ze znacznym brakiem środków finansowych na funkcjonowanie szkoły. Uczniowie i młodzież żyją i uczą się w bardzo skromnych warunkach.

Stąd w dniach 17-18 grudnia 2007 roku do polskiej szkoły w Mejszagole pojechały dary serca od uczniów Zespołu Szkół w Konecku oraz mieszkańców gminy Koneck. Zawieźli je osobiście Ks. Kanonik Jan Andrzej Radaszewski Proboszcz Parafii w Konecku i jednocześnie inicjator całej akcji , Dariusz Wochna dyrektor Zespołu Szkół w Konecku oraz przedstawiciele Rady Parafialnej i społeczności gminy Koneck. Do szkoły przywieziono żywność, słodycze, książki, przybory szkolne, zabawki, owoce i inne artykuły żywnościowe, w sumie ok.6 ton, przewiezionych w czterech samochodach.

Delegacja została bardzo ciepło i serdecznie przyjęta przez Panią Alfredę Jankowską dyrektora Mejszagolskiej szkoły oraz całą społeczność szkolną.

Szkoła w Mejszagole ma jak mało która żywego patrona- człowieka o którym mówi się : Patriarcha Wileńszczyzny, Mojżesz, który przeprowadził lud przez „Morze Czerwone”. Mowa o człowieku legendzie 102-letnim Ks. Infułacie Józefie Obrembskim. Czcigodny ksiądz to prawdziwa legenda, który przeżył  wiele ustrojów politycznych i klęsk. Niejednokrotnie skazywano go na śmierć, ale zawsze dzięki Bożej Opatrzności uchodził z życiem. Położył nieocenione zasługi w podtrzymaniu kultury i tradycji polskiej oraz pomocy innym ludziom.

Podczas wizyty dane nam było spotkać się z księdzem Infułatem. W spotkaniu uczestniczyli Ks. Jan Radaszewski, Ks. Tadeusz Drozd, dyrektor ZSz w Konecku Dariusz Wochna oraz Pan Andrzej Grzegórski jeden z kierowców wiozących dary. Ks. Infułat do dnia dzisiejszego mieszka w skromnej drewniane chatce obok kościoła, która nazywana jest przez wszystkich „dworkiem” lub „willą”. W rocznicę 100 urodzin u księdza Prałata gościli Prezydenci Litwy i Polski, osobiste życzenia przesłał również Papież Benedykt XVI.

Przekonani jesteśmy, że współpraca z polską szkołą w Mejszagole będzie systematycznie  podtrzymywana i rozszerzana. Planujemy zaprosić delegację szkoły z Litwy na uroczystości 80-lecia szkoły w Konecku, które odbędą się w maju 2008 roku.

Pragnę złożyć wyrazy serdecznego podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy przekazali dary serca dla tej polskiej szkoły.

 

Dariusz Wochna

Dyrektor Zespołu Szkół w Konecku

You are here: Start O Patronie
Green Blue Orange Back to Top